California polisi, cep telefonlarından Kripto çaldığı iddia edilen genç ‘SİM Swapper’ı tutukladı

Haberler

Kaliforniya’daki polis, cep telefonlarını kaçırarak 1 milyon dolardan fazla bitcoin (BTC) çalan iddia edilen bir hacker’ı tutukladı, soruşturma siber suç blog Krebs Güvenlik Çarşamba, 22 Ağustos bildirdi.

Bir polis raporuna dayanarak, yayın, 19 yaşındaki Xzavyer Narvaez’in kurbanların cihazlarından kripto para çalmak için “port out scam” olarak da bilinen bir tekniği “SİM swapping” kullandığını ortaya koyuyor. Birkaç yıllık bir süre boyunca, narvaez ve tutuklanan başka bir şüpheli, lüks spor otomobilleri gibi öğeleri satın almak için fonları kullandı.

Mart ayından Haziran 2018’e kadar tek başına, Narvaez’in cryptocurrency exchange Bittrex’deki hesabı 157 BTC (yaklaşık 1,009,000$) işledi. Polis raporu ayrıca, Kripto ödeme işlemcisinin Bitpay’in Narvaez’in Güney Kaliforniya’daki bir otomobil bayisinden 2018 McLaren satın alınmasında kullanıldığını doğruladı.

Güvenlik Krebs tarafından sunulan rapora göre, Narvaez yaklaşık 28 SIM swapları yaklaşık iki yıldır aynı personel KİMLİK numarası kullanılarak gerçekleştirildi “suçları yayının sonunda onu ele veren özetler” birden çok kez işlemek için 2017 Kasım ayında hafta süre aynı cihazı kullanılan “vardı.”

Vice tarafından yapılan diğer araştırmalar, SİM swapping yeraltı dünyasının 19 yaşındaki “orada en iyi SİM swappers biri ” olarak gördüğünü ortaya koydu.”

Bununla birlikte, Narvaez, bildirildiğine göre gayri meşru kripto para kazançları hakkında asılsızdı ve Instagram’da satın aldığı araçların fotoğraflarını yayınladı.

Ağustos ayının başlarında, ABD’li bir yatırımcı, iddia edilen ihmal üzerine Telekom devi AT&T’ye karşı 224 milyon dolarlık bir dava açtı ve 24 milyon dolarlık kripto para biriminin cep telefonu hesabının “dijital kimlik hırsızlığı” yoluyla çalındığını iddia etti.

Bölüm, ABD kolluk kuvvetleri arasındaki tutumlar, kötü niyetli taraflar tarafından kripto para biriminin kullanımı ile ilgili olarak daha nüanslı hale geldi.

Bloomberg ile bu ayın başlarında yaptığı röportajda, ABD uyuşturucu uygulama İdaresi (DEA) siber soruşturma Görev Gücü üzerinde çalışan bir ajan olan Lilia Infante, kripto para birimlerinin ceza çevrelerinde lehine kaldığını umduğunu söyledi:

“Blockchain aslında bize insanları tanımlayabilmemiz için çok fazla araç veriyor. Aslında [kripto para birimleri] kullanmaya devam etmelerini istiyorum.”

Polis raporu, araştırmacıların “Mclaren’i Kripto para birimi değiştirici Bittrex’e atfedilen bir adrese geri almak için kullanılan bitcoinlerin akışını izlemek “için bitcoin blockchain kullandıklarını belirtti. “ayrıca,” BitPay, araçların satın alındığı bitcoin işlemlerini tanımlayan kayıtları sağladı.”

Aynı zamanda, DEA, bitcoin’i içeren suçların yüzdesinin 2013’ten bu yana önemli ölçüde düştüğünü bildirdi.


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


UYARI: Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve KriptoTR.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir